Здраве

8 Декември 2024

517

credoweb bg

Нов анализ, проведен в Италия и САЩ, оценява ефективността на наличните в момента методи за отказване от тютюнопушенето, като заключението е, че тези продукти, включващи както лекарства за отказване от тютюнопушенето, така и никотин-заместващи продукти, предлагат по-персонализирани решения, съобразени с индивидуалните предпочитания за сетивно усещане и доставяне на никотин, и могат да подобрят ефикасността на подходите за отказване от тютюнопушенето. С други думи,

Центърът за върхови постижения за ускоряване на намаляването на вредата (CoEHAR) казва, че вейпингът работи!

Според изследователите от CoEHAR: „Анализът и по-доброто разбиране на механизмите, които влияят върху ефикасността на лечението за спиране на тютюнопушене, увеличават шансовете за отказване от тютюнопушенето завинаги“.

„Въпреки че FDA издаде разрешения за първите лекарства за отказване от тютюнопушене преди близо четиридесет години, пушенето остава една от водещите причини за смърт в световен мащаб, макар че вече е добре известно, че въздържането от тютюнопушене само за 3 години може да намали повишения риск от смъртност с над 50%. И все пак, ефективността на продуктите за отказ от тютюнопушене остава ниска, като на всеки успешен опит се падат средно 30 неуспешни опита за спиране на пушенето“.

„Реалната ефикасност на продуктите за спиране на тютюнопушенето често е ограничена от неподходящи дози и ниски нива на придържане към терапията.“

В неотдавнашното проучване „Персонализирани и адаптивни интервенции за спиране на тютюнопушенето: нововъзникващи тенденции и детерминанти на ефикасността“, международен изследователски екип, ръководен от д-р Гал Коен, ръководител на научните въпроси в изследователския център „Роуз“, в сътрудничество с италиански изследователи от CoEHAR – изследователския център на Университета в Катания, основан от професор Рикардо Полоса, анализира ограниченията и перспективите на най-често използваните методи за спиране на тютюнопушенето, като заключава, че адаптивните подходи за спиране на пушенето могат да представляват по-добро решение за хора, при които отказването с помощта на традиционните методи е трудно.

CoEHAR посочва, че тяхната най-нова обзорна статия „изтъква комплексния характер на пристрастяването към цигарите и акцентира върху иновациите при продуктите за отказване от тютюнопушенето. Поставяйки фокуса върху индивидуалните детерминанти на ефикасността, като сетивни предпочитания и никотинова поносимост, статията предлага нова полезна информация относно спирането на тютюнопушенето и представя аргументи в полза на персонализираните, адаптивни планове за лечение. В нея също така се подчертава начинът, по който нововъзникващите подходи, като цитизин и системи за доставяне на никотин без горене, осигуряват обещаващи нови пътища за намаляване на заболеваемостта, свързана с тютюнопушенето.“

„Отказването от тютюнопушене е трудно. Опитвате се да потиснете сложното взаимодействие между набавянето на никотин, сетивното изживяване и ритуала на употреба, което цигарите осигуряват на пушачите. Но широката гама от нови лекарствени терапии за спиране на тютюнопушенето и никотин-заместващите продукти предлага възможност за персонализиране на отказа от тютюнопушене“, обяснява д-р Гал Коен.

Въпреки че резултатите от клинични изпитвания на наличните в момента лекарства за отказване от тютюнопушенето са обещаващи, успеваемостта при спиране остава ниска и при употреба в реални условия дозите и придържането към терапията често се разминават с очакванията. Могат да бъдат проучени различни комбинации от продукти, за да се създадат адаптивни протоколи, които отчитат и популациите, при които има по-голяма вероятност за положителен отговор на никотин-заместващите терапии.

Новите продукти, включващи както лекарства за отказване като цитизин в различни концентрации, така и никотин-заместващи продукти като вейпове, нагреваеми тютюневи изделия и никотинови продукти за орална употреба, предлагат по-персонализирани решения, отговарящи на индивидуалните предпочитания за сетивно изживяване и доставяне на никотин.

Данните са потвърдени в САЩ, където най-използваните продукти за спиране на тютюнопушенето са продуктите за доставяне на никотин,

които включват лекарствени никотин-заместващи терапии (НЗТ) и потребителски изделия, заместващи никотина. НЗТ обхващат медицински никотинови пластири, дъвки, таблетки за смучене, инхалатори и спрейове за нос.

„Но – казва професор Рикардо Полоса – тези НЗТ не осигуряват нито болус никотина, нито сетивните стимули и поведенческите ритуали, свързани с тютюнопушенето. И обратно, електронните устройства за доставяне на никотин са най-разпространените никотин-заместващи продукти, като 11-17 милиона пълнолетни американци ги употребяват ежедневно или през няколко дни.“

В проучване на пълнолетни лица, които употребяват продукти за вейпинг в САЩ, Великобритания и Канада, 73% от интервюираните посочват желанието си да се откажат от тютюнопушенето като причина за употребата. „Факт, потвърден и от научната общност – добавя ученият от Катания – като доказателствата за ефективността на електронните цигари и сходни на тях продукти вече са достатъчно много и не могат да бъдат пренебрегвани.“

Както при всяка значителна промяна в обичайното поведение, независимо дали става въпрос за консумация на храна, физически упражнения, или други вкоренени навици, поддържащата грижа е проверен и ефикасен компонент. В заключение, иновативните адаптивни протоколи, основани на доказателства, могат да помогнат за персонализиране на терапиите, така че да се повиши успеваемостта при отказването и да се предотврати високият процент на рецидиви.

Източник:

Център за върхови постижения за ускорено намаляване на вредите - https://www.coehar.org/  

Personalized and Adaptive Interventions for Smoking Cessation: Emerging Trends and Determinants of Efficacy - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2589004224023150#:~:text=Established%20therapies%2C%20which%20include%20nicotine,which%20are%20expanding%20individual%20choice

CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.

 

Сподели във Facebook