Криво огледало

Петър ГАЛЕВ

Думата „медиа” (спорно изписвана у нас като „медия”) идва от множественото число на латинското medium, което означава „посредник”. Но целта ми тук не е да правя езиков анализ, а да припомня изначални принципи на средствата за масова информация. Защо това се налага ли? Очевидно е разделението на медии, които продължават да се стремят към стандартите в професията, към идеята за неутрално посредничество, и на такива, които в името на различни цели отдавна са се отклонили от тях.

А правилата са доста прости и ясни – обективно отразяване на случващото се, търсене на различни гледни точки, разделение на информацията от коментара, налагане на вечните човешки ценности. За съжаление сме свидетели на прогресивно излизане от традиционната журналистическа функция и заместването й, а още по-лошо – смесването й, със съвсем други роли.

Така се раждат всички тези гръмки скандали еднодневки, които са заченати в епруветката на нечие алчно желание за лесни пари и задкулисна власт. А истинските проблеми, от които зависи бъдещето на всички нас и на децата ни, все по-трудно пробиват на страниците и в ефира. Ето това, а не икономическата криза и интернет, е реалната причина за срива в доверието и тиражите.

На този фон „Животът днес”, списван по класическите стандарти, може да изглежда като бяла лястовица, но ще продължи да отстоява правото на хората да имат достъп до обективен и полезен седмичник. Нормално е някои „фактори” да се правят, че не ни забелязват. Независимо че от доста време вестникът достига до най-много читатели в България. Важни сте вие – няколкостотин хиляди, които всяка седмица ни четете. Благодаря ви! 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 84