Презумпция за виновност

Петър ГАЛЕВ

След като сценарият с верижен срив на банковата система не успя, сега опитват по друг начин да размият отговорността за огромните липси в КТБ и да ни натоварят с ангажимента да платим солидарно щедро раздадените милиарди. Парадоксалното е, че точно институции, които трябва да са педантични към буквата на закона - БНБ и Финансовото министерство, – внасят предложение за преструктуриране на печално известната банка, така че държавата (т.е. всеки гражданин) да плати не само европейски гарантираните влогове до 100 хиляди евро, но абсолютно всички спестявания.

Стане ли това, ще подейства на и без това скептичния към закона българин като доказателство, че у нас не може да има никаква сигурност и предвидимост. Щом ще връщаме рисково вложените за нелогично големи лихви милиони, защо държавата да не изплаща щети без застраховка, да лекува без осигуровка и да дава печалби от тотото, без да си познал числата. Нещо такова ни предлагат в момента. И това не е случайно. Ще се види, когато (и ако) публикуват списъците на едрите вложители в КТБ. Всеки е бил наясно до какъв размер са гарантирани парите му в трезора и е приел тези правила. Но всъщност е разчитал, че тази банка е „за наши хора” и там риск не съществува.

Няма да й е лесно на следващата власт, която и да е тя. Или ще откъсне дефинитивно опашката на гущера, или накрая ще опрем до чуждестранно политико-правосъдно попечителство, сякаш сме от третия свят. И то не защото нямаме собствен капацитет, а защото при властта той е насочен към кражба и далавера. Днес това е презумпцията. Чакаме някой да я опровергае.


 

Сподели във Facebook