Защо куца 112
Петър ГАЛЕВ
Днес всички сме принудени да се интересуваме има ли лекар в линейката. Дано утре не се окаже, че извънредна новина ще бъде, ако някой е спасен от спешната помощ. Времето за отлагане на решенията мина! С уволнения на ниво ръководители на спешни центрове нищо няма да се подобри. Нито с гняв и ругателства към малкото медици, останали да обслужват повикванията на 112. Както държавата бързо може да реагира в подмяната на бронирани мерцедеси и в размразяването на депутатски заплати, така да осигури мотивиращи възнаграждения в спешната помощ.
Тогава ще има достатъчно екипи и ще може да се прави реален подбор сред кандидатите. Отделна тема е как цялостно да изглежда системата и кой да пътува с линейките. Но това е следващ етап. За разлика от партийните листи, където може да попадне буквално всеки, при медиците не е така. Сега е много важно да не допускаме спешните лекари да работят под тежък афект - това само ще влоши положението. За жалост пациенти си отиват за секунди и в най-напредналите държави, въпрос на конкретен анализ е дали линейката е можела реално да помогне.
Но това не означава да не дойде максимално бързо и да е оборудвана. Няма лекар, който умишлено да не иска да спаси пациента си. Но за да вярват в това, хората трябва да виждат перфектно работещ механизъм – от повикването до крайния резултат. Понякога той пак ще е неизбежно фатален. Но живите трябва да са сигурни, че е направено всичко възможно. А това е основна функция на държавното управление, това е национална сигурност. Ако не се получава, не търсете виновника сред редовите изпълнители. Те също са жертви.